Cestou si i zazpíváme


Do Francie cesta dlouhá, cíl náš mnoho krásných melodií ukrývá....


Hudební historie Francie 


Hudební historie Francie, která je považována za zemi klarinetů, se začala psát zhruba ve 12. století, kdy se, v souvislosti s křížovými výpravami, zrodila "rytířská a dvorská kultura". Francie se stala její kolébkou a šířila se odtud dál do celé Evropy. Nedílnou součástí dvorské zábavy bývaly hostiny, tanec, představení potulných kejklířů nebo akrobatů. Velmi oblíbení byli básníci a pěvci, kterým se v jižní Francii říkalo trubadúři a na severu Francie truvéři. 

Nejvýznamnější osobností středověké hudby je francouzský skladatel Guillaume de Machaut (kolem 1300 - 1377), který je zároveň jedním z prvních hudebních skladatelů, o nichž se dochovaly podrobnější životopisné údaje.

Tvůrcem první francouzské opery z roku 1673 je Jean - Baptiste Lully, který se zároveň stal nejvlivnějším a nejúspěšnějším skladatelem období vlády krále Ludvíka XIV.

Období romantismu reprezentuje ve francouzské hudbě Georges Bizet (1838 - 1875), který je znám především svými operami. Jeho opera Carmen se stala jednou z nejznámějších a nejhranějších oper na světě a to i přes ohromnou kritiku po jejím prvním uvedení. Možný námět byl tím, co 3. března 1875 šokovalo všechny návštěvníky Divadla komické opery v Paříži.

Hlavní hrdinka, Carmen, je cikánská dívka, která pracuje v továrně na tabák. Je velmi vášnivá a přelétavá. Na to doplatí mladý voják Don José, který kvůli Carmen opustí svoji přítelkyni. Carmen ale nakonec Josého odmítne a ten ji ze zoufalství probodne dýkou.

"Habanera" patří mezi nejznámější operní árie.


Jacques Offenbach je autorem více něž 650 děl, někdy se o něm hovoří jako o tvůrci operety. Asi není na světě nikdo, kdo by neznal "Kankán", jehož autorem je právě Offenbach. Tato celosvětově známá skladba je z operety Orfeus v podsvětí, díky které se autor stal jedním z nejznámějších skladatelů 19. století.  

V letech 1819 - 1880 žil další významný francouzský hudebník Jacques Offenbach. Je považován za ryze francouzského hudebního skladatele a violoncellového virtuosa a to i přes to, že se narodil v německém Kolíně nad Rýnem. V roce 1833 se stal žákem pařížské konzervatoře (v Německu v té době ještě hudební konzervatoř neexistovala) a Paříži následně zasvětil celý svůj život. 


Camille Saint - Saëns (1835 - 1921) je dalším představitelem francouzského romantismu. Kromě skladatelské činnost se věnoval také dirigování a hře na klavír a varhany. K jeho nejvýznamnějším dílům patří hudební suita Karneval zvířat, která má 14 částí. Sám autor dal této skladbě podtitul "Velká zoologická fantazie pro dva klavíry a komorní soubor". Téměř každá část nese název podle nějakého zvířete. Vymykají se jen jedenáctá část s názvem Klavíristé, dvanáctá s názvem Zkameněliny a poslední, čtrnáctá, s názvem Finále.

Poslechněte si devátou část s názvem Kukačka v hlubokém lese a třináctou část s názvem Labuť. 


Mezi další významné osobnosti francouzské hudby patří Claude Debussy (1862 - 1918) - jeden z nejvýznamnějších představitelů hudebního impresionismu. Jeho nejvýznamnější skladbou je krátká symfonická báseň pro orchestr Preludium k Faunovu odpoledni.


V moderní populární hudbě se Francouzi dlouho snažili prosadit svým osobitým hudebním žánrem - šansonem. Pojem šanson je spjat již se středověkými zpěvy, ale až v 19. století vznikla ve francouzských kabaretech moderní forma šansonu, která nalezla své uplatnění zejména v zábavním průmyslu. Změnily se i texty - z velmi jednoduchých popěvků se postupně stala hodnotná básnická díla.

Nejznámější interpretkou tohoto žánru je Édith Piaf (1915 - 1963), známá také pod pseudonymem Vrabčák. Tato drobná žena se postupně stala francouzskou národní ikonou a písně jako "La vie en rose" (Růžový život) nebo "Non, je ne regrette rien" (Ničeho nelituji) jí přinesly světovou popularitu. 

V roce 2007 byl o Édith Piaf natočen film, který zachycuje celý její soukromý a pracovní život. Film získal v roce 2008 Oskara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Určitě stojí za to film Édith Piaf zhlédnout. 

Za zhlédnutí jistě stojí i další ukázka od dívky vašeho věku.  


V současnosti je velmi známé jméno David Guetta (*1967), který své první vinyly začal mixovat již ve třinácti letech. V 17 letech se stal DJem pařížského klubu Broad a tím odstartoval svou kariéru. Věnuje se mixování housové hudby, v roce 2005 se jeho singl "The World Is Mine" vyšplhal na vrchol evropských hitparád.

Muzikál


V roce 1980 měl v Paříži premiéru jeden z nejslavnějších muzikálů Bídníci (Les Misérables). Předlohou se stala kniha Victora Huga Les Misérables. O pět let později, tedy v roce 1985, měli Bídníci premiéru v Londýně, kde se uvádí do dnes. Bídníci se tak stali nejdéle v kuse uváděným muzikálem na světě. 

U nás se tento muzikál uvedl poprvé v roce 1992 v Praze.  

A kam v Paříži za operou?


Druhá budova, Opéra Bastille, byla otevřena na místě bývalého nádraží 13. července 1989 u příležitosti 200. výročí dobytí Bastilly. 

Národní pařížská opera (Opéra National de Paris) je nejvýznamnější operní soubor ve Francii. Sídlí ve dvou budovách. Ta starší, otevřená v lednu 1875, nese název podle svého architekta Charlese Garniera "Opéra Garnier". Co se týče rozlohy, je Opéra Garnier se svými 11 237 m2 plochy největším divadlem na světě. V současnosti zde můžete zhlédnout především klasické opery a balet.

Státní hymna



O Francii a hudbě by bylo možné napsat ještě mnoho řádků. Ale na jednu věc ještě zapomenout nesmíme.

Která píseň je pro všechny občany každého státu ta nejkrásnější a nejdůležitější? Na jakou píseň je každý člověk hrdý?

Na státní hymnu!

Hymnou Francie je revoluční píseň La Marseillaise [la marsejéz], jejímž autorem je důstojník Claude Joseph Rouget de Lisle. Složil ji jako píseň pro pochod francouzské jednotky, která hájila východní hranice země. Stala se nejoblíbenější písní Francouzské revoluce a 14. července 1795 byla prohlášena za státní hymnu. Pouze za vlády Napoleona, kdy Francie byla císařstvím a v následném období restaurace, byla Marseillaisa nahrazena jinou písní. 

Od roku 1879 je Marseillaisa francouzskou hymnou až do dnes. Z původní písně se jako hymna používá pouze 1. sloka a refrén. 

Francouzskou hymnou se inspiroval a její melodii použil např. německý hudební skladatel Robert Schumann v předehře Heřman a Dorota či skupina The Beatles v úvodu písně All You Need Is Love.  



Tak to byla hudební ochutnávka z Francie....

Au revoir, votre enseignants
Lucie Jandová un Štěpánka Dobiášová

Základní škola Fantova 446

Gen. Fanty 446

382 41 Kaplice

Telefon

380 312 511

Mobil 

777 490 297

WEB

www.fantovka.cz

EMAIL

fantovka@fantovka.cz 

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky